Żaluzje fasadowe czy rolety zezwnętrzne – które sprawdzą się lepiej?

  • Blog

Użyteczność i elegancki wygląd – to w skrócie podstawowe cechy dobrze dobranych mechanicznych osłon okiennych. Te, które stosowane są na zewnątrz budynków muszą ponadto być niezwykle wytrzymałe. Ich dwa wiodące typy na rynku, to żaluzje fasadowe oraz rolety zewnętrzne. Czym się różnią i czym kierować się przy wyborze odpowiedniego rodzaju do swoich potrzeb?

Podstawowe podobieństwa

Obydwa modele osłon cechuje trwałość na rozmaite warunki pogodowe i posiadanie ochronnej, lakierowanej powłoki. Zapewniają one nie tylko odcięcie światła słonecznego pod dowolnym kątem, ale także wpływają na regulację temperatury w całym pomieszczeniu, obniżając ją. Co więcej, są skuteczne w mieszkaniach czy biurach, położonych przy ruchliwej ulicy lub w centrum miast, ponieważ odcinają źródła hałasu.

Różnice pomiędzy roletami a żaluzjami fasadowymi

Żaluzje fasadowe

Ten typ osłon charakteryzuje się klasycznym designem z materiału, jakim jest aluminium, które dodatkowo można pomalować na inną barwę, niż standardowa (grafit). Są wyjątkowo proste i intuicyjne w manualnej modulacji stopnia zacienienia. Istnieje także możliwość sterowania zdalnego. Sprawdzają się na wysokościach i w przestronnych powierzchniach okiennych.

Rolety zewnętrzne

Rolety z kolei posiadają bardziej masywną budowę i tym samym można nimi sterować głownie automatycznie. Skutkuje to ich powszechnym wykorzystywaniem na najniżej położonych oknach budynków lub na balkonach. Stanowią zabezpieczenie przed włamaniem, a ponadto po zainstalowaniu również moskitiery, chronią przed przedostawaniem się do pomieszczeń kurzu czy komarów. Polecamy ich dobór pod kątem istniejących już w domu czy biurze instalacji elektrycznych, np. systemów inteligentnego domu, do których można dołączyć kolejne tego typu urządzenie do automatycznej obsługi.

Wybór osłon na zewnątrz

Choć zarówno rolety, jak i żaluzje fasadowe posiadają wiele wspólnych cech, podstawowe różnice dotyczące ich budowy i obsługi mogą być głównym kryterium wyboru. Warto zatem zadać sobie pytanie, w którym miejscu obiektu mają być zamontowane oraz jakie główne funkcje powinny spełniać.