Odpowiedni dobór wzoru i koloru rolet do wnętrz

  • Blog

Mają za zadanie zaciemnić pomieszczenie, jak i osłonić wnętrze przed wzrokiem sąsiadów czy też przechodniów. Wybierając nowe rolety nie możemy jednak lekceważyć ich wartości jako elementu dekoracyjnego. Okna to jedna z pierwszych rzeczy, która przykuwa nasz wzrok zaraz po wejściu do pomieszczenia. Odpowiedni dobór wzoru i koloru rolet do wnętrza może więc zaważyć na odbiorze całej aranżacji.

Wybór, który sprawdzi się w każdym wnętrzu

Jeśli nie mamy pewności, co mogłoby pasować do naszego salonu czy też sypialni, jest jedno zawsze bezpieczne rozwiązanie. Klasyczne, zwijane rolety, jak i plisy można dopasować do koloru ścian. Znalezienie tkaniny w najbardziej zbliżonym odcieniu to gwarancja harmonijnego wystroju. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w klasycznie urządzonych pomieszczeniach, jak i tych w stylu prowansalskim, skandynawskim, a także industrialnym. Stawiając na ten sam odcień, nie można popełnić błędu.

Wyrazisty akcent

Jeśli dobierając meble tapicerowane czy też malując ściany, zdecydowaliśmy się na uniwersalne, ponadczasowe kolory takie jak biel lub różne odcienie szarości, wybierając rolety oraz inne dodatki, możemy postawić na wyraziste barwy i wzory. Jako wyrazisty akcent w aranżacji wnętrz sprawdzają się przede wszystkim zestawienia kolorów kontrastowych, a także soczyste odcienie zieleni, intensywna czerwień lub burgund, słoneczny żółty czy też modny ostatnio kolor musztardowy.

Jeśli w danym wnętrzu bazę stanowi inny kolor, przy wyborze dekoracji okiennej i innych dodatków, warto zdecydować się na barwy sąsiadujące ze sobą w widmie słonecznym – zieleń i żółty, czerwony i fioletowy, niebieski i zielony…

Jeden kolor – różne faktury

W tym przypadku najlepiej sprawdzą się monochromatyczne zestawienia kolorystyczne – bieli, beżu lub szarości, które odnajdą się w większości aranżacji.

Stosując tę zasadę, możemy wybrać roletę o tej samej barwie co inne dodatki, ale wykonaną z tkaniny z delikatnym, florystycznym wzorem, o ciekawym splocie włókien czy też typu dzień i noc. Do tego możemy dobrać później poduszki w tym samym odcieniu, lecz z tkaniny o innej fakturze, a także dopasowany odcieniem dywan z długim włosiem.