Markizy tarasowe na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Blog

Spędzanie wolnego czasu na wolnym powietrzu może być przyjemne w każdych warunkach, o każdej porze roku. Montaż rozwiązania takiego jak zewnętrzne markizy tarasowe i ogrodowe to estetyczny i niezwykle funkcjonalny sposób na to, by w pogodne dni skutecznie chronić się przed nadmiernym nasłonecznieniem, w te pochmurne zaś – przed lekkim wiatrem oraz opadami atmosferycznymi.

Czym należy sugerować się podczas zakupu markizy zewnętrznej na taras?

W przypadku wielu budynków, rozwiązania takie jak markizy ogrodowe/tarasowe montowane na zewnątrz powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne. Przeglądając oferty, warto poświęcić chwilę na dokładne zapoznanie się z parametrami tkaniny, z której zostało wykonane zadaszenie. Istotne czynniki to przede wszystkim gęstość, która determinuję klasę przepuszczalności światła słonecznego, a także wodoodporność oraz wytrzymałość w trudnych warunkach atmosferycznych.

Osoby, które cenią sobie spójność stylistyczną elementów takich jak zewnętrzne markizy tarasowe czy ogrodowe, mają możliwość doboru kształtu oraz długości falbany, a także ogólnego wyglądu zadaszenia – w tym wyboru deseniu tkaniny oraz koloru pasującego do elewacji budynku.

Innym ważnym czynnikiem jest sposób montażu zewnętrznej markizy ogrodowej na taras. Może ona być umocowana bezpośrednio do okna lub do elewacji budynku. Zwinięty materiał, jeśli klient wyraża takie życzenie, może skrywać się w estetycznej i dyskretnej kasecie. Ważny jest także rodzaj szkieletu podtrzymującego rozłożoną tkaninę. Konstrukcja może bazować na ramionach teleskopowych (wysuwanych) bądź przegubowych (składanych).

Wygoda użytkowania również ma ogromne znaczenie!

Osoby, które cenią sobie wysoki komfort użytkowania, powinny także zwracać uwagę na sposób sterowania zewnętrzną markizą tarasową/ogrodową. Możliwości jest wiele, a najpopularniejsze z nich to rozwijanie tkaniny w sposób manualny za pomocą korby lub w sposób automatyczny – z zastosowaniem dedykowanego pilota. Warto też rozglądać się za rozwiązaniami, które oferują duże możliwości w zakresie dostosowania np. kąta nachylenia zadaszenia ogrodowego czy wysięgu.